OPATŘENÍ PROTI NÁKAZE COVID – 19 (KORONAVIRUS)
A/ Základní hygienická pravidla stanovená Ministerstvem zdravotnictví v souvislosti s onemocněním covid-19 (koronavirus).
- Dodržování zásad osobní a provozní hygieny – škola je dostatečně zásobena čisticími a dezinfekčními prostředky včetně přípravků s virucidní aktivitou a dodržuje doporučenou účinnou koncentraci a čas působení dle etikety.
- Ochrana úst a nosu (roušky, respirátory, ústenka, šátek, šál, ale i jiné prostředky, které brání šíření kapének) – škola má přiměřený počet roušek pro děti i zaměstnance s podezřením na výskyt covid-19 a záložní roušky pro případ povinného zavedení jejich nošení ((při zapomenutí nebo znehodnocení roušky).
- Řádná respirační hygiena v závislosti na protiepidemických opatřeních uvedených u příslušného stupně pohotovosti v oblasti ochrany veřejného zdraví – tzv. semafor. https://koronavirus.mzcr.cz/wp-content/uploads/2020/07/Stupne-pohotovosti-v-oblasti-ochrany-verejneho-zdravi.pdf.
- Skupinová izolace, eventuálně sociální distance – škola má k dispozici bezkontaktní teploměr pro měření teploty v případě podezření na infekční onemocnění.
- Opakovaná edukace.
S ohledem na způsob šíření tohoto onemocnění je riziko tím vyšší, čím vyšší je počet dětí, lidí, zaměstnanců, kteří se setkávají a také jaká je doba této interakce.
B/ Konkrétní hygienická pravidla a standard úklidu (zodpovídá uklízečka)
- U vstupu do školy je k dispozici bezdotykový dezinfekční prostředek.
- V co nejkratším čase po příchodu do budovy si každý zaměstnanec i dítě důkladně 20-30 sekund umyje ruce teplou vodou a mýdlem v dávkovači a následně dodržuje hygienu rukou po celou dobu svého pobytu ve škole. Škola na nutnost takového postupu opakovaně upozorňuje.
- Je zajištěno bezpečné osoušení rukou buď jednorázovými nebo textilními ručníky (pro MŠ přípustné dle přílohy č. 1 vyhlášky č. 410/2005 Sb., o hygienických požadavcích na prostory a provoz zařízení a provozoven pro výchovu a vzdělávání dětí a mladistvých).
- Velmi důležitým preventivním faktorem je časté a intenzivní větrání čerstvým vzduchem celé školy včetně šatních prostor před příchodem i odchodem dětí.
- Úklid a dezinfekce hygienických zařízení probíhá vícekrát denně s důrazem na dezinfekci povrchů a předmětů jako jsou kliky dveří, spínače světla, baterie u umyvadel, splachovadla, tlačítka u dávkovačů, počítačové klávesnice a myši)
- Vyprazdňování odpadkových košů je prováděno minimálně jednou denně.
- Úklid povrchů a ploch se provádí na mokro (případně s dezinfekčním prostředkem); koberce se vysávají.
- Škola zajistí praní prádla při dostatečně vysokých teplotách nad 60ºC. Použité prádlo odložené ve vyčleněném prostoru bude neprodleně vypráno. Nelze společně skladovat čisté a použité prádlo.
C/ Při realizaci konkrétních protiepidemických opatření má kompetence:
- Škola – zajišťuje dezinfekci rukou, úklid prostor, dodržování základních hygienických pravidel, nevpouští do budovy nemocné osoby, nebo zbytečně početné skupiny osob.
- Místně příslušná KHS – nařizuje speciální protiepidemická opatření s ohledem na aktuální situaci a místní podmínky (např. ohniskovou dezinfekci, izolaci, karanténu, lékařský dohled, zvýšený zdravotnický dozor, krytí úst a nosu, provádění zdravotního filtru apod.)
- V případě mimořádné situace v souvislosti s onemocněním covid-19 škola kontaktuje odbor hygieny dětí a mladistvých místně příslušné hygienické stanice, tj. příslušné územní pracoviště, dle místa/sídla školy. Kontakt na KHS Ústeckého kraje, územní pracoviště Most je 477 755 410 nebo lze užít kontaktní adresu: bechyne@khsusti.cz
- Další kontakty na „koronalinku“ MŠMT: 234 811 111
D/ Obecné informace a doporučení pro školy
- Od dětí se před prvním vstupem do školy nevyžaduje prohlášení o bezinfekčnosti.
- Pobyt zákonných zástupců dětí uvnitř budovy je omezen pouze na předání dětí v šatně s nasazenou rouškou.
- Cizí osoby mohou pouze zvonit na zaměstnance školy u hospodářské části a sdělit důvod návštěvy venku s nasazením roušky.
- Případná závazná plošná omezení mohou být zaváděna v návaznosti na protiepidemická opatření uvedená u příslušného stupně pohotovosti v oblasti ochrany veřejného zdraví – tzv. SEMAFORU v souladu s opatřeními místně příslušné KHS, případně Ministerstva zdravotnictví na celostátní úrovni.
- MŠ zajistí aktualizaci kontaktů na všechny účastníky vzdělávacího procesu včetně zákonných zástupců dětí – provedou učitelka a ředitelka.
- Škola vytvoří systém sdílení informací – nástěnka ve sborovně a u vstupu do MŠ, webové stránky nebo hromadná SMS.
- Škola upozorňuje zaměstnance školy a zákonné zástupce dětí, že osoby s příznaky infekčního onemocnění nemohou vstoupit do budovy MŠ.
- Škola zváží nutnost konání aktivit, které nejsou sice obecně zakázány, ale pokud pro plnění ŠVP nejsou nezbytné, doporučuje se je odložit. Pokud v prostorách školy proběhne aktivita/vystoupení jiných subjektů, je třeba minimalizovat vzájemné kontakty a zajistit důsledné provětrání, úklid a dezinfekci všech prostor.
- Úplata za vzdělávání se HRADÍ v případě nařízení karantény jednotlivci a škola není uzavřena – jedná se o omluvenou nepřítomnost dítěte. Pokud na základě rozhodnutí KHS nebo MZd dojde k uzavření školy, stanoví ředitelka maximální výši úplaty poměrně poníženou podle délky omezení nebo přerušení provozu, je-li délka omezení nebo přerušení provozu více než 5 dnů provozu, a to i v případě, že mateřská škola poskytuje vzdělávání distančním způsobem.
- Školní stravování se poskytuje za podmínek přísné hygieny a pravidel úklidu stanovených výše v textu. Důraz se klade na mytí (případně dezinfekci) rukou dětí i zaměstnanců před odebráním stravy a není umožněn samoobslužný výdej ani odebírání příborů ze zásobníku. Je důležité mýt nádobí při dostatečně vysokých teplotách (mycí proces min. 60ºC); Při ručním mytí je nutné zajistit finální oplach vodou o teplotě min. 85ºC.
KROKY ŠKOLY V PŘÍPADĚ PODEZŘENÍ NA VÝSKYT NÁKAZY COVID – 19
V případě pouhého podezření na výskyt nákazy covid-19 v MŠ škola sama KHS nekontaktuje.
- V případě konkrétních mimořádných situací spojených s onemocněním covid-19 je škola vždy povinna postupovat podle pokynů KHS a dodržovat všechna aktuálně platná mimořádná opatření vyhlášená pro dané území příslušnou KHS nebo plošně Ministerstvem zdravotnictví.
- Školy mají povinnost předcházet vzniku a šíření infekčních nemocí, včetně covid – 19. Tuto povinnost naplňují podle zákona o ochraně veřejného zdraví tím, že jsou povinny zajistit „oddělení dítěte nebo mladistvého, kteří vykazují známky akutního onemocnění od ostatních dětí a mladistvých a zajistit pro ně dohled zletilé fyzické osoby (§7 odst. 3 zákona o ochraně veřejného zdraví).
- Škola nemá povinnost aktivně zjišťovat u jednotlivých dětí příznaky infekčního onemocnění (jako je zvýšená teplota, horečka, kašel, rýma, dušnost, bolest v krku, bolest hlavy, bolesti svalů, kloubů, průjem, ztráta chuti a čichu apod.), ale je vhodné těmto příznakům věnovat zvýšenou míru pozornosti a při jejich zjištění je nutné volit tento postup:
- Příznaky jsou patrné již při příchodu dítěte do MŠ – dítě v doprovodu se zákonným zástupcem není vpuštěno do budovy.
- Příznaky se vyskytnou či jsou patrné v průběhu přítomnosti dítěte ve škole – neprodleně dojde k poskytnutí roušky dítěti i zaměstnanci školy, který dohlíží na dítě a umístění do předem připravené samostatné místnosti nebo k jinému způsobu izolace od ostatních přítomných a současně informování zákonného zástupce dítěte s ohledem na bezodkladné vyzvednutí dítěte. MŠ nedisponuje samostatnou místností k izolaci nemocného, a proto do příchodu zákonného zástupce čeká ve vstupním prostoru MŠ s využitím toalety a umyvadla pro zaměstnance, které se poté řádně dezinfikuje.
Ve všech uvedených případech škola informuje zákonného zástupce, že má telefonicky kontaktovat praktického lékaře, který rozhodne o dalším postupu.
- V souladu s doporučením odborné lékařské společnosti se za normální tělesnou teplotu obecně považuje hodnota do 37 ºC.
- Pokud se u zaměstnance školy objeví příznaky infekčního onemocnění (včetně covid-19), školu nebo aktivitu opustí v nejkratším možném čase s použitím roušky a dodržením dalších obecně známých pravidel chování a jednání při podezření na nákazu tímto virem.
- Dítěti s přetrvávajícími příznaky infekčního onemocnění, které jsou projevem chronického onemocnění, včetně alergického onemocnění (rýma, kašel), je umožněn vstup do školy pouze v případě, prokáže-li, že netrpí infekční nemocí (potvrzuje praktický lékař pro děti a dorost; u zaměstnanců lékař v oboru všeobecné praktické lékařství nebo poskytovatel pracovnělékařských služeb).
KROKY ŠKOLY V PŘÍPADĚ VÝSKYTU ONEMOCNĚNÍ NÁKAZY COVID – 19
- Školu v případě výskytu onemocnění zpravidla kontaktuje příslušná KHS, provádí epidemiologické šetření a sdělí škole další pokyny, popřípadě rozhodne o protiepidemických opatřeních s přihlédnutím:
- k délce rizikového kontaktu, vzdálenosti osob, k zavedeným opatřením
- k velikosti školy, členění objektu, počtu dětí ve třídě, způsobu stravování, dopravy
- především k místní epidemiologické situaci
- V případě, že se ředitel/ka školy dozví o výskytu onemocnění covid-19 dříve, kontaktuje místně příslušnou KHS, protiepidemický odbor nebo odbor hygieny dětí a mladistvých.
- V případě výskytu onemocnění covid-19 se karanténa týká okruhu osob, které byly v rizikovém kontaktu, o čemž rozhoduje příslušná KHS na základě protiepidemického šetření
- Škola neprodleně informuje o vzniklé situaci a následných krocích v provozu školy stanovených KHS a o případné úpravě způsobu vzdělávání dětí:
- zákonné zástupce dětí
- svého zřizovatele
- Škola poskytuje vzdělávání distančním způsobem pokud je v důsledku krizových či mimořádných opatření nebo z důvodu nařízení karantény znemožněna osobní přítomnost ve škole více než poloviny dětí třídy.
- Mateřské školy mají povinnost poskytovat vzdělávání distančním způsobem pouze dětem, pro které je předškolní vzdělávání povinné, za předpokladu, že chybí většina dětí třídy/celé MŠ a s ohledem na jejich individuální podmínky pro distanční vzdělávání. V ostatních případech škola nemá povinnost poskytovat dětem vzdělávání distančním způsobem; probíhá na základě jejich dobrovolnosti a individuálních podmínkách.
- Pokud bude nařízena karanténa zaměstnanci školy, je možné, aby po domluvě mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem (je-li to organizačně a provozně možné) vykonával práci z jiného místa po dobu, kdy bude v karanténě (např. distanční výuka, příprava podkladů k výuce apod.) – v tomto případě zaměstnanci přísluší plat (nebo mzda).
- Pokud k dohodě nedojde, není povinností zaměstnance po dobu karantény práci vykonávat, protože v daném období je z pohledu právních předpisů v obdobné situaci jako v případě nemoci (hmotné zabezpečení zaměstnance: za prvních 14 kalendářních dní náhrada mzdy/platu ve výši 60 % redukovaného průměrného výdělku zaměstnance, od 15. kalendářního dne nemocenská).
- Pro ostatní pracovněprávní souvislosti platí ustanovení zákoníku práce.
- Pokud je zaměstnanec v rizikové skupině, může podle svého uvážení pro svoji ochranu používat roušku či jinou ochranu nosu a úst s vyšším stupněm ochrany nebo respirátor a zachovávat sociální distanci.