Ředitelka Mateřské školy Lužice, 97, příspěvkové organizace, v souladu s § 30 odst. 1 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (dále jen „Školský zákon“ nebo ŠZ) vydává tento školní řád, kterým se upřesňují vzájemné vztahy mezi dětmi, jejich zákonnými zástupci a zaměstnanci školy podle konkrétních podmínek v MŠ Lužice.
1. Základní cíle mateřské školy při zabezpečování předškolní výchovy a vzdělávání a školní vzdělávací program
Při plnění základních cílů vzdělávání a školního vzdělávacího programu mateřská škola postupuje v souladu se zásadami uvedenými v § 2 odst. 1 ŠZ a řídí se platnou příslušnou školskou a pracovněprávní legislativou, zejména pak ustanoveními ŠZ a ustanoveními vyhlášky č. 14/2005 Sb., o předškolním vzdělávání ve znění pozdějších předpisů (dále jen „vyhláška“).
2. Základní práva děti přijatých k předškolnímu vzdělávání
Každé přijaté dítě (dále jen „dítě“) a také jejich zákonní zástupci mají právo
Další práva dětí při vzdělávání vyplývají z ustanovení ostatních článků tohoto školního řádu.
3. Povinnosti dětí a jejich zákonných zástupců
Zákonní zástupci dětí jsou zejména povinni
Další povinnosti zákonných zástupců při předškolním vzdělávání vyplývají z ustanovení ostatních článků tohoto školního řádu.
1. Změna stanovených podmínek pobytu dítěte, způsobu a rozsahu jeho stravování
Při přijetí dítěte do mateřské školy stanoví ředitelka mateřské školy po dohodě se zákonnými zástupci dítěte dny docházky dítěte do mateřské školy a délku jeho pobytu v těchto dnech v mateřské škole a zároveň dohodne se zákonnými zástupci dítěte způsob a rozsah jeho stravování po dobu pobytu v mateřské škole. Pokud zákonní zástupci budou požadovat změnu těchto sjednaných podmínek, je nutno tuto změnu opět dohodnout s ředitelkou mateřské školy.
2. Upřesnění podmínek pro přebírání dětí od zákonných zástupců ke vzdělávání v mateřské škole a pro jejich předávání zákonným zástupcům po ukončení vzdělávání
Zákonní zástupci v době určené pro příchod dětí do mateřské školy převlečou dítě v šatně a předají jej učitelce ve třídě. Nestačí doprovodit dítě pouze ke vchodu do mateřské školy nebo do šatny s tím, že dítě dojde do třídy již samo. Za děti, které rodiče nepředají přímo učitelce, nenese odpovědnost ani učitelka ani mateřská škola. Přesné informace viz čl. IV.
Zákonní zástupci si přebírají dítě po skončení jeho vzdělávání od paní učitelky přímo ve třídě (případně v letních měsících na zahradě mateřské školy) a to v době určené mateřskou školou k přebírání dětí zákonnými zástupci. Přesné informace viz čl. IV.
V případě, že je se zákonnými zástupci dítěte dohodnuta individuální délka jeho pobytu v mateřské škole, bude s nimi i samostatně dohodnut způsob přebírání dítěte ke vzdělávání a jeho předávání po ukončení vzdělávání.
Zákonní zástupci dítěte mohou pověřit jinou osobu pro jeho přebírání a předávání při vzdělávání v mateřské škole. Písemné pověření podepsané zákonnými zástupci dítěte předají zákonní zástupci ředitelce mateřské školy.
3. Způsob informování zákonných zástupců dětí o průběhu jejich vzdělávání a dosažených výsledcích
4. Informování zákonných zástupců dětí o mimořádné školní a mimoškolní akci
5. Způsob omlouvání dětí zákonnými zástupci z každodenního vzdělávání a způsobu informování o jejich zdravotním stavu
6. Způsob omlouvání neúčasti dětí ve vzdělávání v posledním ročníku předškolního vzdělávání
7. Stanovení podmínek pro úhradu plateb v mateřské škole
Úhrada úplaty za předškolní vzdělávání
Zákonní zástupci, kteří nejsou osvobozeni od úplaty za předškolní vzdělávání, dodržují při úhradě úplaty následující podmínky:
Osvobozen od úplaty je:
pokud tuto skutečnost prokáže řediteli mateřské školy.
Úhrada za školní stravování
8. Základní pravidla chování zákonných zástupců dětí při vzájemném styku se zaměstnanci mateřské školy, s jinými dětmi docházejícími do mateřské školy a s ostatními zákonnými zástupci
Při pobytu v mateřské škole zákonní zástupci dětí:
1. Zápis a přijímání dětí
Přijímací řízení
Přijímání dětí do mateřské školy se provádí formou zápisu. Zápis a přijetí do mateřské školy vyhlašuje ředitelka. Po dohodě se zřizovatelem stanoví termín, kritéria přijetí a místo zápisu do MŠ, a to v termínu od 2. do 16. května a zveřejní je způsobem obvyklým (webové stránky, informační nástěnka, obecní vývěska). Přijímat lze i v průběhu školního roku dle kapacity školy, daných kritérií a individuálních potřeb rodičů; na uvolněná místa se nevyhlašuje samostatný zápis. Je třeba, aby děti splňovaly podmínky pro přijetí (zejména očkování dle očkovacího kalendáře a hygienické podmínky u dětí mladších tří let). Před nástupem dítěte rodiče odevzdají žádost o přijetí do MŠ, evidenční list potvrzený dětským lékařem včetně řádně vyplněných údajů o očkování dítěte a údajů potřebných do školní matriky. Rodiče obdrží do 30 dnů od podání žádosti rozhodnutí o přijetí či nepřijetí dítěte. Informace o dětech jsou využívány pouze pro potřebu školy, pro oprávněné orgány státní správy a pro potřebu uplatnění zákona č.106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím v platném znění. Zákonní zástupci u přijímacího řízení (u zápisu k předškolnímu vzdělávání) předloží doklad k ověření totožnosti a rodný list dítěte. O přijetí dítěte jsou rodiče vyrozuměni ve správním řízení; nerozhoduje datum ani pořadí podaných žádostí.
Povinné předškolní vzdělávání
Pro děti, které dosáhly k 31. 8. pěti let je předškolní vzdělávání povinné od začátku nejbližšího školního roku.
Má formu pravidelné denní docházky v pracovních dnech v délce 4 souvislých hodin denně. Začátek povinné doby je stanoven na 8. hodinu a končí ve 12,00 hodin.
Povinnost předškolního vzdělávání není dána ve dnech školních prázdnin; jarní prázdniny se určují podle sídla mateřské školy v souladu s organizací školního roku dle MŠMT.
Jiný způsob plnění povinného předškolního vzdělávání (viz příloha č.2)
Povinné předškolní vzdělávání je ukončeno začátkem povinné školní docházky.
Vzdělávání dětí mladších tří let (není zákonný nárok)
Podmínky pro vzdělávání dětí ve věku od 2 do 3 let jsou upraveny ve vyhlášce o předškolním vzdělávání tak, že za každé ve třídě zařazené dítě mladší tří let se do doby dovršení 3 let věku dítěte nejvyšší počet dětí ve třídě snižuje o 2 děti (nejvýše o 6).
Ředitelka školy s přihlédnutím na organizační a personální možnosti rozhoduje ve všech záležitostech týkajících se poskytování vzdělávání dětí mladších 3 let.
Vzdělávání dětí se speciálními vzdělávacími potřebami
O přijetí dítěte se speciálními vzdělávacími potřebami rozhoduje ředitelka na základě žádosti zákonného zástupce dítěte.
K posouzení podmínek pro přijetí dětí se zdravotním postižením je povinné písemné vyjádření školského poradenského zařízení, popřípadě ošetřujícího pediatra.
Za každé ve třídě zařazené dítě s přiznaným podpůrným opatřením čtvrtého nebo pátého stupně se nejvyšší počet dětí ve třídě podle odstavce 2 snižuje o 2 děti (nejvýše o 5); a to platí i v případě dítěte s přiznaným podpůrným opatřením třetího stupně z důvodu mentálního postižení.
Ředitelka odpovídá za realizaci podpůrných opatření I. stupně, využití plánu pedagogické podpory (PLPP), vyhodnocení účinnosti podpory, případně doporučení služby školských poradenských zařízení a komunikuje s rodiči (dále viz ŠVP, kap. 5 – podmínky vzdělávání, bod c) psychosociální podmínky).
Vzdělávání dětí mimořádně nadaných
Zákonný zástupce dítěte zažádá o diagnostiku a školské poradenské zařízení vydá doporučení podpůrných opatření; na základě doporučené intervence probíhá úzká spolupráce rodiny, školy a ŠPZ.
Distanční vzdělávání
Pokud ze zákona stanoveným způsobem (úprava zákona platná od 1.9.2020) nebude možná osobní přítomnost většiny předškolních dětí (v případě opatření obecné povahy), je škola povinna poskytnout dotčeným dětem vzdělávání distančním způsobem, a to v souladu s rámcovým vzdělávacím programem a školním vzdělávacím programem dané školy.
Účast na distanční výuce je pro předškolní děti v mateřských školách povinná. Mateřská škola bude muset spustit distanční výuku tehdy, pokud do školky nebude moci přijít víc než polovina dětí, kterých se povinná předškolní výchova týká. Podmínkou reálného fungování distanční výuky je dostatečné technické vybavení a nezbytnost informační dostupnosti (webové stránky MŠ) a koordinovaný přístup.
2. Ukončení vzdělávání
Ukončení vzdělávání z důvodu neúčasti dítěte na vzdělávání
Ředitelka mateřské školy může rozhodnout o ukončení vzdělávání dítěte, pokud se nepřetržitě neúčastnilo vzdělávání po dobu delší než dva týdny a nebylo omluveno zákonným zástupcem podle stanovených pravidel uvedených v čl. II., bodě 5 tohoto školního řádu.
Ukončení vzdělávání dítěte z důvodu narušování provozu mateřské školy ze strany zákonného zástupce
V případě, že zástupci dítěte závažným způsobem nebo opakovaně porušují pravidla stanovená v čl. II., bodě 8 tohoto školního řádu, může ředitelka rozhodnout o ukončení vzdělávání dítěte v MŠ z důvodu narušování provozu mateřské školy.
Ukončení vzdělávání dítěte ve zkušební době
Pokud při přijetí dítěte ke vzdělávání v mateřské škole byla stanovena zkušební doba pobytu a lékař nebo školské poradenské zařízení v průběhu této zkušební doby doporučí nezatěžovat dítě dalším vzděláváním, může ředitelka mateřské školy rozhodnout o ukončení vzdělávání takového dítěte v mateřské škole.
Ukončení vzdělávání z důvodu nehrazení úplaty za vzdělání nebo úplaty za školní stravování
V případě, že zákonní zástupci dítěte opakovaně nedodržují podmínky stanovené pro úhradu úplaty za vzdělávání nebo za školní stravování uvedené v čl. II., bodě 7 tohoto školního řádu, může ředitelka rozhodnout o ukončení vzdělávání dítěte v mateřské škole z důvodu nehrazení stanovených úplat.
Rozhodnout o ukončení předškolního vzdělávání nelze v případě povinného předškolního vzdělávání.
3. Odklad školní docházky
Odklad školní docházky (dále OŠD) jsou zákonní zástupci dítěte povinni oznámit a doložit rozhodnutím o odkladu docházky vydaným ředitelem spádové základní školy, nebo školy, kam se dítě bylo zapsat.
Doklad o OŠD předají ředitelce MŠ nejpozději do konce dubna příslušného školního roku. Později nemusí být přihlédnuto k rezervování místa pro následující školní rok.
Děti s OŠD se vzdělávají bezúplatně.
1. Podmínky provozu a organizace vzdělávání v mateřské škole
Mateřská škola je zřízena jako škola s celodenním provozem s určenou dobou pobytu pro děti od 6:30 do 15:45 hodin.
V měsících červenci a srpnu může ředitelka mateřské školy po dohodě se zřizovatelem stanovený provoz tohoto školního řádu omezit nebo přerušit. Rozsah omezení nebo přerušení oznámí ředitelka mateřské školy zákonným zástupcům dětí nejméně 2 měsíce předem. Provoz mateřské školy bude přerušen a mateřská škola bude uzavřena v době hlavních školních prázdnin a to zpravidla na dobu 5 týdnů.
Provoz mateřské školy lze ze závažných důvodů a po projednání se zřizovatelem omezit nebo přerušit i v jiném období než stanoveném v předchozím odstavci. Za závažné důvody se považují organizační či technické příčiny, které znemožňují řádné poskytování předškolního vzdělávání. Informaci o omezení nebo přerušení zveřejní ředitelka mateřské školy na přístupném místě ve škole neprodleně poté, co o omezení nebo přerušení provozu rozhodne.
Vzdělávání v mateřské škole probíhá v jedné heterogenní třídě, kam lze zařadit děti různých věkových kategorií.
Mateřská škola může organizovat školní výlety a další akce související s výchovně vzdělávací činností školy.
2. Režimové požadavky viz Provozní řád a Školní vzdělávací program
Stanovený základní denní režim může být pozměněn v případě, že to vyplývá ze školního rámcového programu a v případě výletů, exkurzí, divadelních a filmových představení pro děti, besídek, dětských dnů a podobných akcí.
1. Zařízení školního stravování, organizace jeho provozu a rozsah služeb školního stravování
Vlastní školní stravování v mateřské škole zabezpečuje jedna kuchařka, při přípravě vlastních jídel postupuje podle vyhlášky MŠMT č. 107/2005 Sb., o školním stravování, ve znění pozdějších předpisů, a řídí se platnými výživovými normami a zásadami zdravé výživy, dále viz Provozní řád školního stravování a Provozní řád školy.
2. Úprava postupu při odhlašování dětí ze školního stravování v případě jejich nepřítomnosti v mateřské škole.
Při omlouvání dětí zákonnými zástupci z každodenního vzdělávání z důvodu dopředu známé nepřítomnosti zajistí mateřská škola automaticky nahlášení této skutečnosti kuchařce.
Pokud nepřítomnost dítěte nebyla dopředu známá, mohou si zákonní zástupci za první den nepřítomnosti dítěte vyzvednout ve školní jídelně do 11:30 hodin oběd, na který by mělo dítě za tento den nárok. Ostatní jídla lze za tento den odebrat pouze v souladu s hygienickými podmínkami.
1. Péče o zdraví a bezpečnost dětí při vzdělávání
2. Podávání medikace a jiná lékařská péče
Bez souhlasného stanoviska ředitelky školy na žádost zákonných zástupců dětí o poskytnutí zdravotní péče (případná žádost musí obsahovat vyjádření lékaře; viz příloha č. 3) nebude podávána žádná medikace, ani poskytováno jiné zajištění zdravotních výkonů pro dané dítě.
3. Zásady předcházení úrazům
4. Ochrana před sociálně patologickými jevy a před projevy diskriminace, nepřátelství nebo násilí
5. Výskyt nákazy či epidemie v MŠ
Školu v případě výskytu onemocnění zpravidla kontaktuje příslušná KHS, provádí epidemiologické šetření a sdělí škole další pokyny, popřípadě rozhodne o protiepidemických opatřeních s přihlédnutím:
V případě, že se ředitel/ka školy dozví o výskytu nákazy či epidemie dříve, kontaktuje místně příslušnou KHS, protiepidemický odbor nebo odbor hygieny dětí a mladistvých.
Škola neprodleně informuje o vzniklé situaci a následných krocích v provozu školy stanovených KHS a o případné úpravě způsobu vzdělávání dětí zákonné zástupce dětí a svého zřizovatele.
V případě konkrétních mimořádných situací je škola vždy povinna postupovat podle pokynů KHS a dodržovat všechna aktuálně platná mimořádná opatření vyhlášená pro dané území příslušnou KHS nebo plošně Ministerstvem zdravotnictví.
Školy mají povinnost předcházet vzniku a šíření infekčních nemocí. Tuto povinnost naplňují podle zákona o ochraně veřejného zdraví tím, že jsou povinny zajistit „oddělení dítěte nebo mladistvého, kteří vykazují známky akutního onemocnění od ostatních dětí a mladistvých a zajistit pro ně dohled zletilé fyzické osoby (§7 odst. 3 zákona o ochraně veřejného zdraví).
V souladu s doporučením odborné lékařské společnosti se za normální tělesnou teplotu obecně považuje hodnota do 37 ºC.
Škola nemá povinnost aktivně zjišťovat u jednotlivých dětí příznaky infekčního onemocnění (jako je zvýšená teplota, horečka, kašel, rýma, dušnost, bolest v krku, bolest hlavy, bolesti svalů, kloubů, průjem, ztráta chuti a čichu apod.), ale je vhodné těmto příznakům věnovat zvýšenou míru pozornosti a při jejich zjištění je nutné volit tento postup:
Škola, dle § 184a školského zákona – zvláštní pravidla při omezení osobní přítomnosti dětí, žáků a studentů ve školách, poskytuje vzdělávání distančním způsobem pokud je v důsledku krizových či mimořádných opatření nebo z důvodu nařízení karantény znemožněna osobní přítomnost ve škole většiny (více než poloviny) dětí třídy.
Mateřské školy mají povinnost poskytovat vzdělávání distančním způsobem pouze dětem, pro které je předškolní vzdělávání povinné, za předpokladu, že chybí většina dětí třídy/celé MŠ a s ohledem na jejich individuální podmínky pro distanční vzdělávání. V ostatních případech škola nemá povinnost poskytovat dětem vzdělávání distančním způsobem; probíhá na základě jejich dobrovolnosti a individuálních podmínkách.
Pracovněprávní problematiku v oblasti nákazy či epidemie řeší příloha č. 4.
1. Poučení o odpovědnosti za škodu
2. Chování dětí při zacházení s majetkem mateřské školy v rámci vzdělávání
3. Povinnosti zákonných zástupců při zacházení s majetkem mateřské školy při jejich pobytu v mateřské škole
1. Účinnost a platnost školního řádu
2. Seznámení zaměstnanců a zákonných zástupců s školním řádem
V Lužici dne 28. srpna 2024
Spisový znak 2.1; skartační lhůta S 5
Mgr. Iva Havejová, ředitelka školy